Wysoka temperatura zmniejsza moc panelu fotowoltaicznego. To o ile maleje moc zależy od współczynnika temperaturowego. Jaki ma to wpływ na opłacalność montażu?
Rodzaje instalacji PV: instalacje on-grid, off-grid, fotowoltaika hybrydowa
Istnieją trzy rodzaje instalacji PV: instalacje on-grid (podłączone do sieci), instalacje off-grid (niepodłączone do sieci) oraz fotowoltaika hybrydowa (z falownikami hybrydowymi).
Każdy typ instalacji ma unikalną konfigurację, która wpływa na zastosowane komponenty, stopień komplikacji instalacji oraz, co najważniejsze, potencjalne koszty i oszczędności.
Co będzie najlepsze dla Ciebie? Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom różnych rodzajów instalacji fotowoltaicznych.
Zobacz, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna dla Twojego domu
Instalacje on-grid (podłączone do sieci)
Instalacje on-grid to systemy PV, które są podłączone do sieci energetycznej. Dzięki instalacji on-grid, w domu można wykorzystywać energię z fotowoltaiki zarówno wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne jak i energię elektryczną z sieci energetycznej.
Jeśli panele słoneczne generują więcej energii elektrycznej niż potrzebuje dom, nadwyżka jest przesyłana do sieci. Wyeksportowana energia generuje dochód, który pomniejsza rachunki za prąd. W Polsce obowiązuje system rozliczeń sprzedaży prądu z fotowoltaiki zwany net-billingiem.
Instalacja on-grid to najpopularniejszy rodzaj instalacji fotowoltaicznej. Nie jest wyposażona w magazyn energii. Moduły fotowoltaiczne są montowane na dachu lub na gruncie, a następnie łączone przewodami, a wytworzona energia przepływa do falownika, w którym prąd stały (DC) jest przekształcany w prąd przemienny (AC). Energia ta jest wykorzystywana w domu lub eksportowana do sieci energetycznej – z powodu braku magazynu energii nie można jej gromadzić w domu.
Instalacje on-grid są bardzo popularne, ponieważ zapewniają najwyższą opłacalność. Ich koszt jest relatywnie niski, gdyż wymagają mniej komponentów niż inne pozostałe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Brak baterii oznacza jednak również, że instalacja on-grid nie pracuje, gdy wystąpi awaria sieci, więc w takiej sytuacji w domu nie będzie prądu.
Instalacje off-grid (nie podłączone do sieci)
Instalacje off-grid to systemy PV, które nie są podłączony do sieci energetycznej. Aby w domu działającym w off-grid nie zabrakło prądu, potrzebne są moduły fotowoltaiczne, sporo akumulatorów i zwykle inne zapasowe źródło zasilania, np. generator prądotwórczy.
Czasami nazywane systemami autonomicznymi lub wyspowymi, instalacje off-grid są spotykane w domach, które nie mają dostępu do sieci, na przykład w domkach rekreacyjnych.
Instalacje off-grid zapewniają oddalonym od sieci energetycznych miejscom dostęp do energii elektrycznej. Bycie off-grid sprawia również, że jesteś bardziej niezależny – nie jesteś uzależniony od koncernów energetycznych.
Instalacje off-grid są jednak bardzo drogie. Aby zasilać cały dom bez dostępu do sieci, potrzeba dużej ilości akumulatorów, co jest dość kosztowne. Przejście na zasilanie off-grid wymaga również pewnych zmian w stylu życia. Trzeba być bardzo świadomym zużycia energii, gdy nie ma się dostępu do sieci, z której można pobierać energię niemal bez ograniczeń. Mieszkając w domu off-grid trzeba monitorować swoje zużycie i produkcję energii z fotowoltaiki, aby mieć pewność, że nie zabraknie prądu.
Instalacje off-grid kosztują zwykle znacznie powyżej 50 000 zł. To sporo więcej niż w przypadku instalacji on-grid.
Większość kosztów związana jest z magazynem energii, które mogą kosztować kilkadziesiąt tysięcy zł. Kwota ta może być nawet wyższa w zależności od tego, jakie urządzenia chcesz zasilać w domu.
Instalacje off-grid składają się z następujących komponentów:
1. Typowa instalacja PV: moduły fotowoltaiczne, system montażowy i okablowanie są używane we wszystkich systemach fotowoltaicznych. W instalacjach off-grid, panele słoneczne często są montowane na gruncie, co wymaga nieco innej konstrukcji wsporczej niż w przypadku montażu na dachu.
2. Magazyn energii: Magazyn energii gromadzi energię z fotowoltaiki do wykorzystania w domu, gdy panele fotowoltaiczne nie generują wystarczającej ilości energii elektrycznej, aby zasilić wszystkie urządzenia elektryczne w domu. Instalacje off-grid często wykorzystują akumulatory kwasowo-ołowiowe, ale można również zastosować akumulatory litowo-jonowe.
3. Regulator ładowania: Regulator znajduje się pomiędzy modułami PV a akumulatorem, chroniąc go przed przeładowaniem.
4. Falownik off-grid: Falowniki przekształcają prąd stały wytwarzany przez panele PV w prąd zmienny, który jest używany w domu. Inwertery off-grid nie muszą się synchronizować z siecią, ponieważ nie są do niej podłączone.
5. Zapasowy generator prądotwórczy (opcjonalnie): Ponieważ instalacje off-grid nie są podłączone do sieci, często używają rezerwowych agregatów prądotwórczych, aby zapewnić dodatkowe źródło zasilania na wszelki wypadek.
Instalacje off-grid na ogół nie ułatwiają życia. Powinieneś rozważyć instalację off-grid wówczas, gdy nie masz dostępu do sieci w swojej okolicy i jesteś przygotowany na styl życia i wydatki, które się z tym wiążą. Niewielkie domki zasilane fotowoltaiką mogą się tutaj sprawdzić - mogą być praktycznym zastosowaniem dla instalacji off-grid. Ich niewielki rozmiar wymaga mniejszego zużycia energii, a domek może być odskocznią dla osób dbających o środowisko naturalne.
Fotowoltaika hybrydowa
Fotowoltaika hybrydowa łączy w sobie to, co najlepsze w systemach on-grid oraz off-grid; panele fotowoltaiczne są poprzez falownik hybrydowy podłączone do magazynu energii oraz do sieci energetycznej.
Fotowoltaika hybrydowa zyskuje na popularności z powodu coraz niższej ceny odsprzedaży energii z fotowoltaiki. Największy wpływ na opłacalność montażu fotowoltaiki ma bieżące zużycie prądu z instalacji PV (autokonsumpcja) i czym jest ono wyższe, tym bardziej opłaca się montować instalację PV. Niska autokonsumpcja to z kolei zwiększona odsprzedaż prądu z fotowoltaiki do sieci po bardzo niskich cenach.
Fotowoltaika hybrydowa może dodatkowo oferować możliwość zasilania domu, gdy wystąpi awaria sieci energetycznej. Bez baterii panele fotowoltaiczne na ogół nie produkują prądu (niektóre falowniki hybrydowe umożliwiają zasilanie awaryjne bez baterii).
Jak wybrać najlepszy rodzaj instalacji fotowoltaicznej dla Ciebie?
Zwykły system on-grid jest zazwyczaj najlepszym wyborem pod względem finansowym. Systemy on-grid na ogół zapewniają najwyższą opłacalność ze względu na relatywnie niski koszt początkowy i prostą konstrukcję systemu. Aczkolwiek, bywa tak, że można znaleźć programy dotacyjne, które umożliwiają uzyskanie znacznego dofinansowania do zakupu baterii, przez co bardziej opłacalna może być instalacja hybrydowa.
Jeśli jednak regularnie doświadczasz przerw w dostawie prądu, fotowoltaika hybrydowa może być lepszym rozwiązaniem. Jeśli naprawdę cenisz sobie niezależność energetyczną i maksymalizację ilości energii odnawialnej wykorzystywanej przez Twój dom, to fotowoltaika hybrydowa może być właśnie tym, czego szukasz.
Instalacje off-grid są prawdopodobnie najmniej praktyczne dla większości osób. Mogą one jednak być doskonałym rozwiązaniem w miejscach oddalonych od dostępu do sieci, np. w domku w górach.
Zobacz, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna dla Twojego domu
Najlepszym sposobem na wybór odpowiedniego dla siebie rodzaju instalacji fotowoltaicznej jest skontaktowanie się z pobliskimi instalatorami. Lokalni instalatorzy fotowoltaiki będą mieli najlepszą wiedzę na temat właściwego systemu PV do zamontowania w danym regionie i sposobu, w jaki można uzyskać jak najwięcej korzyści z paneli fotowoltaicznych.
Autor: Ryszard Jesionowski