Dofinansowania do magazynów energii w Limanowej
W gminie Limanowa prowadzony jest nabór ankiet od osób zainteresowanych udziałem w projekcie dofinansowań do zakupu i montażu magazynów energii. Na podstawie informacji zebranych z ankiet, Limanowa planuje ubiegać się o środki unijne w ramach programu Wsparcie rozwoju OZE – dotacja, typ projektu A. Magazyny energii.
Co podlega dofinansowaniu
Dofinansowanie może być być przeznaczone do zakupu lub rozbudowy magazynu energii do istniejącej instalacji fotowoltaicznej.
Pod adresem wymienionym we wniosku musi funkcjonować instalacja fotowoltaiczna.
Dofinansowanie nie może być udzielone na przedsięwzięcie związane z budową lub rozbudową magazynu energii, które zostało zakończone.
Energia magazynowana w baterii może być przeznaczona wyłącznie na własne potrzeby mieszkańców. Nie ma możliwości montażu magazynu energii w budynku mieszkalnym, w którym fizycznie prowadzona jest działalność gospodarcza.
Kto może się ubiegać o dofinansowanie
Dofinansowanie przeznaczone jest dla osób fizycznych, będących właścicielami domów jednorodzinnych posiadających instalację fotowoltaiczną na terenie gminy Limanowa.
Uczestnik projektu nie może posiadać zaległości finansowych wobec gminy.
Z udziału w projekcie wykluczona jest działalność gospodarcza oraz rolnicza.
Wysokość dofinansowania
Dofinansowanie może wynieść 85% kosztów zakupu i montażu magazynu energii.
Koszty kwalifikowane
–
Kiedy można składać wnioski
Osoby zainteresowane uzyskaniem dotacji do montażu magazynu energii powinny złożyć wypełnioną ankietę w urzędzie gminy Limanowa w terminie od 3 do 11 czerwca 2024 r.
Złożenie deklaracji oznacza przeprowadzenie audytu istniejącej instalacji fotowoltaicznej – koszt wykonania audytu to 350 zł płatne bezpośrednio przez mieszkańca. W przypadku braku możliwości technicznych montażu magazynu energii w budynku – użytkownik otrzyma zwrot w wysokości 300 zł.
Projekt będzie realizowany jedynie, jeśli gmina Limanowa uzyska dotację z programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021 – 2027.
Pojemność magazynu energii a poziom autokonsumpcji
Im większa jest pojemność magazynu energii, tym większy jest poziom autokonsumpcji, czyli zużycia energii w domu, bez odsprzedaży jej do sieci (po bardzo niskich cenach) – jest to oczywista zależność. Jednak, czy zakup baterii o bardzo dużej pojemności ma bardzo duże znaczenie?
Poniżej wykres przedstawiający wzrost autokonsumpcji w zależności od pojemności baterii dla domu o rocznym zużyciu prądu 5.000 kWh oraz instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW.
Jak widać, od pewnej wielkości baterii – ok. 8 kWh – wzrost bezpośredniego zużycia energii już niewielki. Warto wziąć to pod uwagę decydując się na konkretną pojemność.
Na wykresie pasek niebieski to zużycie bezpośrednie bez baterii, a czerwony to gromadzenie prądu w magazynie energii.
Obliczenia wykonano na podstawie danych opracowanych przez niemiecką uczelnię HTW.
Może Cię zainteresować