Czy trzeba odśnieżać panele fotowoltaiczne?
Ryszard Jesionowski:
Śnieg. Jedni go kochają, inni nienawidzą. Mieszkając w Polsce, nie da się uniknąć śniegu podczas zimowych miesięcy. Jeśli jesteś właścicielem instalacji fotowoltaicznej, możesz się zastanawiać, w jaki sposób śnieg na Twoich panelach fotowoltaicznych wpłynie na produkcję energii i czy warto panele odśnieżać?
- Ile prądu z fotowoltaiki w zimie?
- Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych
- Ile śniegu wytrzyma panel fotowoltaiczny?
- Podsumowanie
Ile prądu z fotowoltaiki w zimie?
Najlepiej sięgnąć do danych statystycznych. Wg portalu PVGIS, w okresie zimowym pomiędzy grudniem a lutym, produkcja energii z fotowoltaiki wynosi ok. 9,5% – 13,3% produkcji rocznej. Najsłabszy jest grudzień ok. 2,3% – 3,8%, kolejne miesiące są nieznacznie lepsze: styczeń 2,8% – 4,3%, a luty 4,4% – 5,2% rocznej produkcji energii.
Wielkość produkcji prądu zimą uzależniona jest m. in. od tego, jaka jest sprawność paneli przy niskim natężeniu promieniowania słonecznego.
Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych pod kątem produkcji energii nie będzie zatem na ogół opłacalne – koszt wynajęcia specjalistycznej ekipy do odśnieżania, przewyższy zyski z produkcji prądu.
Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych
Jak widać z danych statystycznych, instalacja fotowoltaiczna w okresie zimowym produkuje niewiele energii. Straty produkcji powstałe w wyniku zaśnieżenia nie są na ogół znaczące, dlatego większość osób paneli PV nie odśnieża. Czy zatem warto odśnieżać panele?
W jaki sposób odśnieżyć panele fotowoltaiczne?
Jeśli jednak komuś bardzo zależy na odśnieżaniu paneli PV, to przede wszystkim należy się upewnić, czy można to zrobić bezpiecznie. Jeżeli dach jest wysoki i nie można w sposób bezpieczny na niego wejść, to raczej nie warto podejmować ryzyka. Utrata zdrowia, tym bardziej utrata życia, jest zupełnie niewarta odśnieżania.
Próbując odśnieżać panele z drabiny od dołu, szczególnie gdy zgromadziła się większa warstwa śniegu, może spowodować mini lawinę z dachu. W takiej sytuacji ryzykujemy upadek z drabiny.
Znacznie bezpieczniej jest odśnieżać z góry. Można do tego celu wykorzystać pomost przy kalenicy, jeżeli jest zamontowany na dachu.
Będąc na pomoście, trzeba się zabezpieczyć uprzężą alpinistyczną. W ten sposób można bezpiecznie przystąpić do odśnieżania paneli fotowoltaicznych.
Budując nowy dom, warto pomyśleć o dojściu serwisowym do instalacji fotowoltaicznej, czyli montażu wyłazu dachowego w odpowiednim miejscu, oraz schodów dekarskich i pomostu. Gdyby w czasie długich lat eksploatacji instalacji PV, zaszła potrzeba wymycia paneli czy serwisowania instalacji, takie dojście serwisowe może znacznie ułatwić dostęp do modułów, szczególnie gdy dach jest wysoki a dojście od dołu jest utrudnione.
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kW w słoneczny, grudniowy dzień może wyprodukować 20 kWh lub więcej. Jeżeli zatem któregoś dnia spadnie dużo śniegu, ale na kolejne dni zapowiadana jest słoneczna, ale mroźna pogoda, usunięcie śniegu z paneli fotowoltaicznych pomoże zwiększyć produkcję prądu.
Ceny odśnieżania dachu skośnego wynoszą na ogół od 5 zł/m2 do 10 zł/m2, w zależności od miejscowości oraz wielkości dachu.
Jak zrzucić śnieg z paneli fotowoltaicznych?
Odśnieżać można jedynie wierzchnią warstwę śniegu, próba usuwania tego co przymarzło, może uszkodzić moduły. Poza tym, gdy moduł już jest częściowo odśnieżony, promienie słoneczne spowodują produkcję prądu, która z kolei wywoła wzrost temperatury modułu solarnego i roztopienie pozostałości śniegu. Zeskrobywanie lodu nie pomoże, a może zaszkodzić.
Panele fotowoltaiczne osiągają sprawność konwersji promieniowania słonecznego na energię elektryczną na poziomie 20% – 25%. Pozostała część energii słonecznej jest zamieniana na ciepło. Z tego powodu ogniwa fotowoltaiczne nagrzewają się podczas pracy i są cieplejsze, zwykle o ok. 200C od temperatury otoczenia. Z tego też powodu, gdy tylko zacznie płynąć przez moduły prąd, ich temperatura wzrośnie i śnieg zacznie topnieć.
Po opadach śniegu, moduły fotowoltaiczne są bardzo dobrze wymyte. Śnieg powoduje usunięcie zabrudzeń – brud przywiera do śniegu i spływa podczas topnienia.
Ile śniegu wytrzyma panel fotowoltaiczny?
Poza sytuacjami szczególnymi, ciężar śniegu nie spowoduje uszkodzenia modułów fotowoltaicznych. Większość obecnie produkowanych modułów solarnych, może wytrzymać obciążenie 5 400 Pa, czyli ok. 550 kg / m2 (pod warunkiem, że klemy montażowe zostały zamontowane zgodnie z instrukcją montażu).
Rozmiar paneli fotowoltaicznych może mieć wpływ na ich wytrzymałość – obecne panele są często znacznie większe i cięższe niż dawniej, a do tego, ramka modułu stanowiąca fundament ich trwałości jest istotnie mniejsza.
Z informacji na stronie Państwowe Straży Pożarnej można się dowiedzieć, iż jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700 – 800 kg, a lodu ok. 900 kg. O ile zatem nie ma intensywnych i długotrwałych opadów śniegu, przeplatanych odwilżami, które zamienią śnieg w lód, panelom nie powinno nic się wydarzyć.
Podsumowanie
- Jeśli chodzi o odśnieżanie paneli fotowoltaicznych, to najlepiej zastosować strategię dzieci: samo się posprząta.
- Osoby, które mimo wszystko chcą odśnieżać panele, najbezpieczniej zrobią to spychając śnieg z góry, zamiast odśnieżając z dołu dachu.
- Odśnieżać można jedynie wierzchnią śniegu, należy unikać zdrapywania przymarzniętego śniegu.
Może Cię zainteresować